Nëpër shkronja lulëzon pranvera…

Kultura

Nëpër shkronja lulëzon pranvera…

Nga: Gëzim Loka Më: 17 maj 2021 Në ora: 10:35
Gëzim Loka

Nga gjyshi me dashuri

 

Klasën e parë mbaroi Rea,

Mbesa ime me sytë si deti.

Nëpër shkronja lulëzoi pranvera,

Lulja e mimozës në çdo faqe mbeti.

Rea shkruan dhe lexon pa ngurrim

Librat e gjyshit do të deshifrojë

O stinë fëmijnore, mbush me adhurim

Në shprtin tim do të mbretërojë…

Ishte stinë e lodhshme, stres e pandemi

Në shkollë dhe në jetë kudo qoftë

Rea, mbesa ime më fal veç dashuri

Me paqe e dashuri në këtë jetë mbretëroftë…

Klasën e parë mbaroi Rea,

Mbesa ime, që aq shumë e dua.

Shkronjat në sytë e saj ngahera

Vijnë dhe më kërkojnë llogari mua…

Për librat që shkruaj, poezinë

Rea do që të dijë gjithçka…

Tek kureshtja kërkon mrekullinë

Dhe endet në pyetjet enigmë pastaj…

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat