Fillimi i fundit   

Kultura

Fillimi i fundit   

Nga: Xhelal Hoxha Më: 13 qershor 2021 Në ora: 09:42
Xhelal Hoxha

Fillimin po e dimë dhe po e ndjemë si duket 

Po thonë: s’dihet se si do t’na vie fundi...
Fundi, ah i keqi fundi, 

Për neve fatkeqët; gjithmonë “përfundi!” 

 

Këtë tani s'po e dimë askush;
as njerëzit, shteti, qyteti e as katundi,  

sepse shumë e njeriun po thonë:
E shkundi dhe e tundi,
 dhe nga mendja n’ae lëkundi!... 

 

Disa thonë: Mozollah!
Disa të tjerë, Mashalla!
Disa veç; urra, urra:
Vraponi fëmi, gra e burra…
Disa ruana Zot-Allah! 


E neve të durueshmëve-durimtarëve,  

 Hiç s’bëzajmë më dhe themi:Shih, shih… 

si duket;“Këmbët na mbetën veç në krih!”… 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat