Në çdo gur është hija jote

Kultura

Në çdo gur është hija jote

Nga: Gezim Loka Më: 17 qershor 2021 Në ora: 18:59
Gezim Loka

Kryeprijsi në Nëntë Male 

Mban Evropën në pëllëmbë 

Historia ç’ia hap fletët 

Mijëra kohëra nuk e nxënë…  

 

Nuk e nxë Dibër e Sinë 

Nuk e nxë fushë e kodër  

Gjysëmhëna akull ngrinë  

Bukë e shpresës piqet n’votër. 

 

Skënderbe, kryestrategu 

Vizionari me zemër deti 

Ty dhe Dibra jeni bashkë 

Siç janë bashkë Froni dhe Mbreti.  

 

Në çdo gur është hija jote 

End pëlhurën e lavdisë  

Dhe dibrani përmes shqote  

Ia shtron rrugën pavdekësisë.  

 

Fjalë e shpatë qëndrestare 

Vijnë nga kohëra me gjëmime 

Dibër ti moj zemër madhe  

Dritëron ti ndër agime…  

 

Kryeprinci, Gjergji ynë 

Këtu ka rrënjët dhe dëgët 

Kohërave ua vjel lavdinë 

Siç e mbledhin mjaltin bletët…   

 

Asht e limfë e shqiptarisë  

Në këtë trevë e kanë folenë 

Këtu ia dinë rendin burrnisë  

Dhe për kult kanë atdhenë… 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat