Sykuqi

Kultura

Sykuqi

Nga: Dibran Demaku Më: 2 tetor 2021 Në ora: 10:53
Dibran Demaku

I kishte sytë e skuqur.Dhe shikimin të shpërqëndruar.Kjo do të thoshte se natën e kaluar nuk kishte fjetur fare.Apo natën e kishte kaluar me shoqërinë e tij me raki dhe me femra.

Ma mori nga duart gazetën e ditës që e kisha blerë vetëm pak çaste më parë në kioskun përballë dhe zuri ta shfletonte.

-Shife,shife,shife!-dhe me sytë e skuqur-gjak dhe me shikim të shpërqëndruar po shihte nga unë dhe në fytyrë i lëvizte një nerv që tregonte nervozë të tepruar.

-Qëkur ke rifilluar të botosh shkrimet tua në gazetë dhe kush është ai idiot që ka guxuar ta bëjë këtë!-dhe më gazetën që mbante në duar përplasi duart mbi sipërfaqen e tavolinës.

Unë po e shihja me një indiferencë që deri në atë moment nuk e kisha njohur as vetë.

-Me ty po flas!-dhe zgjati hundën e zverdhur më të cilën më çiku faqen e majtë.
-E kuptoj se qenke i lodhur nga nata e kaluar dhe nuk e di se përse je nisur për në punë në këtë gjendje?
-Unë duhet të të marr ty në pyetje dhe jo ti mua!-dhe gazetën që mbante ende në duar filloi ta bënte shuk.
-Nuk ke se përse ta shkatërrosh gazetën sepse ajo është e imja!-dhe zgjata dorën që të ia merrja nga duart.
-Unë ta bërë një pyetje dhe t’i nuk më kthehen përgjigje andaj po të pyes sërish:qëkur ke rifilluar të botosh në gazetë ato shkarravinat tua?-dhe një dell krejt zi iu shfaq në ballë.
-Se pari shkrimet e Mika nuk janë shkarravina,por shkrime të zakonshme.Së dyti unë botoj shkrimet e mija kur të dua dhe në cilën gazetë a revistë që të dua.
-Ti i boton,por s‘të lëm në!-dhe një zgërdhirje e neveritshme ia përshkoi fytyrën.
-Domethënë ti paske qenë ai i cili për muaj më radhë nuk paske lejuar botimin e shkrimeve të mija?-duke e shikuar drejtë në sy.
-Jo unë,por parta…organet e sigurimit të shtetit!-dhe po dridhej si thupra në ujë të ftohtë.
-Dhe partinë…organet e sigurimit të shtetit do t‘i kesh ndihmuar ti.
-Ta merr mendja që i kam ndihmuar.Kunder nje armiku si puna jote ne duhet te jemi gjithmone vigjilent.

-A do te thuash me kete se ke qene pikerisht ti qe me ke denoncuar si armik te popullit tek organet e sigurimit te shtetit?

-Une vetem u kam sugjeruar organeve qe te te kene nen kontroll.

-Qekur keshtu?

-Qe nga atehere kur ti e fyeve udheheqesin e vendit me fjale prej rrugaqi!

-Qe nga atehere?

-Perse cfare mendove ti?

-Po ai tashme ka vdekur dhe edhe po te duam une e ti ta ngjallim nuk e ngjallim dot!

-Mbase per ty ka vdekur,por per mua ai jeton gjithmone ne zemren time!-dhe e shtrengoi anen e majte te gjoksit me duar qe i dridheshin.

-?!

-Ti ke qene armik atehere dhe i tille ke mbetur edhe tash! Vetem po habitem se perse nuk gjendesh prapa grilave!-dhe po me shihte tere inat.

-Do te thote se ti e deshiron me force burgosjen time?

-Natyrisht!Dhe keta idiotet e gazetes ende i botojne shkrimet tua.Shkrimet e armikut!

-E bejme nje ujdi si kusherinj qe jemi dhe e harrojme te kaluaren?-se si me doli nje si lutje nga gjoksi.

-Une me ty ujdi?Kurre!

-Po perse jo o kusho! A nuk jemi ne ata qe jemi rritur bashke? A nuk te kujtohet jeta jone e perbashket si femije e te ri kur hanim buken e njeri-tjetrit?

-Une bashke me ty,me armikun e popullit dhe te shtetit,kurre,asnjehere?!

-Po perse jo o njeri i perendise?!

-Sepse ti je armik dhe une jam betuar se tere jeten do te te ndjek derisa te te shkaterroj!-dhe heshti per pak caste.Pastaj si te kishte harruar te thoshte dic te rendesishme vazhdoi:Ti nuk di gje.Ti mendon se me mendjemadhesine tende do te behesh i barabarte me te tjeret,i barabarte me mua.Por kjo nuk do te ndodhe kurre.Une jam larte dhe ti poshte.Ti edhe po te duash te ngjitesh nuk ngjitesh dot.Sepse keshtu dua une!-dhe beri te ngrihej e te ikte.

-Ulu,ulu se nuk ke ku shkon.Autobusi nuk ka ardhur,dhe ne vend qe ta presesh perjashta,eshte me mire te rrish ne hollin e ngrohte te restorantit.

Me shikoi me nje lloj habie te pashpjeguar dhe u ul.U ul por heshtja e nder qe mbreteroi per pak caste sikur po na vriste me shume se vete fjalet.

-Ore si arrite qe te botosh serish shkrimet ne gazete?-pyeti me nje ze qe nuk ishte as kercenues dhe as dashamires.

-Arrita duke kerkuar te drejten time te mohuar.Dhe dolen ca njerez qe kuptuan te drejten time.

-Cilet jane ata?-dhe me shikoi me syte qe po i skuqeshin edhe me.

-C`te duhet ty se cilet jane ata?Apo mendon qe ti denoncosh edhe ata si armiq te popullit dhe te shtetit?!

-Ti po me kercenon mua?Ti armiku i ndyer?!

-Mbaje gojen,perndryshe nuk te duroj me.Nese te durova deri tash e bera nga fakti se jemi kusherinj dhe te nje gjaku!

-Une i nje gjaku me ty?! Kurre...Kurren e kurres!-dhe iku.Doli me vrap dhe me sy te skuqur gjak.Iku sykuqi dhe prapa la frike,ankth,makth...Sykuqi!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat