Në poezinë time

Kultura

Në poezinë time

Nga: Zymer Mehani Më: 18 tetor 2021 Në ora: 10:42
Zymer Mehani

Dua t' shkruaj vargun
Me zemër dhe nder
Për largësinë që ndan
Mallin që na merr

Dua të thur vargjet
Për valët e detit
Për lotët e vakët
Peshën e kurbetit

Fjalë të ëmbla shkruaj
Në vargjet e mia
Për ngrohtësinë magjike
Që ka dashuria

U këndoj dhe luleve
Me t'bukurat ngjyra
Mallkoj dhe ca njerëz
Me nga dy fytyra

Besës i këndoj
Mikpritjes Shqiptare...
Goditjes pas shpine
Nga dora tradhtare

Këndoj dhe për diellin
Kaltërsinë e qiellit
Nam, he dritë mos pafshin
Sytë e kriminelit

Është e poshtër shpifja
E pështirë pabesia
Rrofshin jetë e mot
Besa e miq'sia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat