Tokë e djegur do’të merr dritë!...

Kultura

Tokë e djegur do’të merr dritë!...

Nga: Sami Arifi Më: 21 tetor 2021 Në ora: 10:08
Autori

Tokë e djegur dardane,

dëgjo gjëmën e nënës tënde!

Kush po’të shkëputë nga tërësia,

matrapazët nga brendia!

Qoshet po’i shesin te kojshitë,

vetë blejnë lirë në brenditë!

Asetet tona kombëtare,

po i bëjnë pasuri personale!

Shtetit si paguajnë tatim kurrë,

për patriotizëm betohen n’flamur!

E bëjnë tokën dhe ujtë t’pa shfrytëzuar,

popullin jashtë për ta larguar!

Fshatëra t’ri ndërtojnë për jetë t’vet,

dorë shlirë janë me fonde n’pushtet!

Ngulni këmbë o njerëz hyjni,

rrenacakët çoni n’gjyqësi!

Tokë e djegur do’të merr dritë,

nga ari i saj do’të shëndritë!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat