Aromë dashurie, njerëzore

Kultura

Aromë dashurie, njerëzore

Nga: Xhelal Hoxha Më: 22 tetor 2021 Në ora: 10:44
Xhelal Hoxha

Dashuroje, dashurinë njerëzore universale  

Ajo është dhuratë për njeriun e vërtetë 

Atë të sinqertën, atë të veçantën, njerëzore 

Dashurinë e vërtetë, që ta zgjatë veprën e jetën!... 

 

Me plot dashuri, dhe njerëzi shpirtërore 

Ndonëse, e thotë gjithmonë të vërtetën 

Me dashuri të njeriut, për njeriun... 

Ajo do të jetë e zbuluar dhe e krijuar enkas; 

Nga vet natyra e Zoti, përrallore e hyjnore! 

 

Po e deshe dashurinë e urtësinë?             

Mirësinë, mençurinë e poezinë...

Do ta duash jetën edhe vet njeriun 

Me aromën e dashurisë shpirt dehëse 

Të gjithë njerëzinë, dhe Shqiptarinë!... 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat