Ti i dashur, njeri

Kultura

Ti i dashur, njeri

Nga: Xhelal Hoxha Më: 23 tetor 2021 Në ora: 08:50
Xhelal Hoxha

Ti i dashur, njeri

Është lehtë të bësh të këqija

Por, mos harro

Njeriu mbahet në mend nga veprat e tija

 

Mençuria nuk ka kufi

Por edhe çmenduria njëjtë besoj se edhe këtë e di

Por, unë mund të dukem i marrë apo i çmendur

Por e di se për të mirë kam me u përmendur

 

Thonë:

Çdo kush është i çmendur pak nga pak , është e vërtetë

Ai i cili s'e kupton këtë çmenduri;

"vërtetë është i çmendur komplet"!

 

Unë jam ky që jam:

Më duani nëse doni

Më jepni atë që e meritoj

Unë mundohem të lë vepra e fjalë të mira

Më çmoni e vlerësoni; ashtu si ju e mendoni

 

Unë, do t'ju dua e do t'ju çmoj,

Pa dallim, njëjtë çdo njeri

Nuk do ta injoroj e nënçmoj;

Qoftë i pasur, apo i varfër; i vjetër, apo i ri!

 

Or, ti i dashuri njeri

Kurrë mos përbuzë as mos nënçmo tjetrin

Se përbuzja të kthehet si boomerang

të shtrinë për tokë; e të bën ta puthësh dheun!

 

Mos harro fjalët e të urtëve

Ato i thotë goja e popullit dhe populli i ka miratuar

Fjalët e urta kanë dhe një tjetër fuqi

"Se nga hyji-vet, Zoti, janë dëshmuar!"...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat