E jona Shqipëri!

Kultura

E jona Shqipëri!

Nga: Xhelal Hoxha Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 17:07
Xhelal Hoxha

Në këto ditë nëntori, kemi festë e ditën kur ndjehemi krenar

Ditë historike që na nderojnë emrin shqiptar

Me dhimbje, krenari dhe me plot dashuri përballuam shumë vështirësi

Për festën e flamurit, dhe për tonën pavarësi !

Ky vit na gjeti të ngujuar, këtu në vetmi dhe në mërzi,

flakërohem për flamurin tonë; më dhemb shpirti për njerëzi!...

Dhe për këtë vit që po e lëmë pas, dymijë e njëzeta;

për ngjarjet që na ndodhën, sa shumë na ka pjekur jeta.

Na tronditi të gjithëve këtë vit, ky vit mallkimi e trishtimi,

Ku na mbet shpresa, dashuria, xhelozia, gëzimi

Jemi të tundur e të shkundur, mendërisht e shpirtërisht

Na lëkundi themelet e vetëbesimit pambarimisht

Ky vit zezone, për jetë qoftë mallkua;

Qysh thonë pleqtë, mos na raft kurrë me harru !

Jemi të mërzitur shpirti e zemra po na dhemb:

Se kjo pandemi, gjithë botën edhe Evropën do me e shemb;

Sidomos neve që na ka zanë gafil

Që jemi si lule e brishtë si një trëndafil

A përherë duhet me qenë pa fat, ogurzi

A fillon a mbaron me ne ky apokalips i fundshekulli

Por jetën gjithsesi duhet të vazhduar...

Ne dhe dhimbje më të mëdha kemi përballuar,

Ne duhet të punojmë e dashurojmë, ta duam jetën

Por edhe të festojmë, festën tonë të madhe, të shtrenjtën e të shenjtën.

Dhe duhet ngritur dolli Çdo familje e çdo njeri;

për flamur e Pavarësi deri në amshim

Urime populli im!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat