Për Flamur e Pavarësi

Kultura

Për Flamur e Pavarësi

Nga: Xhelal Hoxha Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 07:39
Xhelal Hoxha

Gëzuar nga zemra, e jona Shqipëri!...

Në këtë Nëntor- muaj të shenjtë

Në këtë ditë të madhe e të shtrenjtë

Me rëndësi jetike e historike...

Me shumë mall e shumë dashuri

Jam i ulur, këtu në vetmi!

Flakërohem e përmallohem, për flamur

Festoj, për  tonën Shqipëri!

Festoj –festën tonë të  madhe 28 Nëntorin;

Me një shishe verë dhe me një gotë raki

Dale me nga dale...duke u ngrohë e duke u shkri;

Duke festuar dhe duke ngrit dolli!...

"Unë flas me Malon, ku i them:

Malo,vëlla im përtej kufirit, ore burrë i dheut

Legjendari ynë, me mjekër të bardhë

Me gjak, gjuhë, o stërnip i Skënderbeut!

Kam për ju një lutje të rrallë:

A po vini ju, apo unë do të vi"?!

"Ma kthen Maloja, pak si me habi:

As mos hajde ti, por as unë s'po vi!”

Më mirë rri atje:Ti në Kosovë, dhe unë në Shqipëri!

Mirë e ke i them, ore plaku i lirë;

Me mjekër dëlir e me zemër të mirë!

Dashtë Zoti të mos na ndalët zemra

Mos na daltë shpirti, kështu siç jemi,

sepse, do ta kemi të vështirë!

Ndonëse do të na mbesin, sytë qelë:

Po s'u ribashkuam, bashkë me nënë Shqipërinë!

Do festojmë të gjithë së bashku pleq e të rinj

Ne do jemi të lire, i madh dhe i vogël;

Do ta kallim krejt: Me daulle e lodër!

Të gjithë dot na  lakmojnë:Në Shkup e në Shkodër...

Shqipëri e Kosovë, të gjithë në një sofër!…

Nëntori i tretë do të na ndodhë; gjithsesi do të na vie

Urime, për flamur!

Urime, për pavarësi!

Gëzuar nga zemra: E jona SHQIPËRI!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat