Drandofili dhe kaqa

Kultura

Drandofili dhe kaqa

Nga: Adem Bytyçi Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 12:13
Autori

Kush është kaqë e kush drandofil?

Këtë historia shumë mirë e din!

Diellin e lirisë na nxijen Karpatët e Rusisë, 

"Paqa" e Versajt dhe Kongresi Berlinit i ish Gjermanisë.

 

Truallin na coptuan, 

shpirtin na robëruan,

nga hiri i vujtëve Shqiponjatê fluturojnë!

Lirija është  realitet,

prandaj ka ardhur koha,

qê ta shijojmë!

 

Jemi Drandofil e nuk jemi kaqë,

Plagët i lamë me gjak,

për t'jetuar t'lirë në Tokën tonë t'lasht!

 

Jemi Ilir, Dardan e Albanoj!

Toka t'huja nuk duamë,

tonën nuk e lëshojmë,

n'çoftëse êshtë nevoja,

me gjak do ta mbrojmë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat