Të lutem Vendi im!

Kultura

Të lutem Vendi im!

Nga: Ermelinda Krasniqi Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 23:29
Ermelinda Krasniqi

Po të lutem sa këto lule e zymbyla që mbulojnë varrët

Sa këto male halore ,ahu , bungu e pisha

Lulëkuqet e rrënjosura në tokën dardane

 

Bletët që i shijonin për nëktar

Sot u zëvendsuan në hiena dhe bisha !

 

Rrugët e gruposura dhe gërmadhat e rrënuara

Që ndeznin më etje flakadanin e lirisë

Dhe duart që përshkruanin shqiponjën dhe patriotizmin

U rikthyen në rrugët e varfërisë.

 

Të lutem Vendi im

Mungesën e shpresës , percjellin vuajtjet

 

Parqet që nuk gëzojnë , të moshuar dhe as fëmijë

Entuziazmi dhe lutjet vetëm për migrim

Çdo ditë lendojn shpirtin tim ..

 

Të lutem vendi im

Për nder të burrërisë së trimavë të Drenicës

Luftetarë dhe heronjë Shotë e Azem Galicës

 

Shndrrimit të shtëpiave në muze

Arkivë i plumbave Jashare

Në labidaret e tyre

Valon Shqiponja dy krenare

 

Andaj të bashkuar si asnjëhere me parë

T’i ruajmë vlerat e vendit tonë Shqipëtarë

T’ia thurim këngës lirike dhe epike

Për të festuar Shqipërin Etnike !

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat