Buka dhe liria

Kultura

Buka dhe liria

Nga: Viron Kona Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 00:34
Viron Kona

I keni parë ju n`pranverë fushat me grurë,

kur fruti i tyre verdhon e ato shushurijnë?

Po lulëkuqet, balerinat trupgjata si lastarë,

ngjyrëkuqet si gjaku,që simbolizonë lirinë?

Gjithnjë n`fushat e grurit ka dhe lulëkuqe,

bashkë me të lashtat rriten pranë e pranë,

natyra nuk gabon në harmoninë e gjërave,

bukën dhe lirinë nga njëra-tjetra s`i ndanë.

Mirësi dhe dashuri

Sa mundemi shtëpinë-planet ta vizitojmë,

Ajo është e jona, më e bukura në gjithësi,

Veç lutem, atje ku ne vëmë këmbën tonë,

T`mbjellim nga pak paqe,mirësi e dashuri.

Traditat e t`parëve tanë i kemi të shenjta,

Kemi zakone e virtyte si rrallëkush n`jetë,

N`vështirësi i jemi gjendur fqinjit e mikut,

Për t`i dhënë dritë botës, jemi djegur vetë.

Bota na sheh me interesim të dukshëm,

E etur të njohë thellë popullin shqiptar,

Me vepra le të tregojmë genet tona ilire,

Kur shkojmë e vijmë si zogjtë shtegtarë.

Rruzulli ynë përthith gjithçka brenda tij,

Dhe veprën e keqe, edhe veprën e mirë,

Ndaj le të mbjellim veç mirësi e dashuri,

Ne bijtë e shqipeve, të Shqipërisë së lirë.

Thesari i Justinianit

Kërkojnë, nën ethet e arit thesarkërkuesit,

pasurinë e fshehur t`perandorit Justinian,

gërmojnë gjithkund, gërmojnë parreshtur,

veçanërisht në fshatin Lin dhe diku pranë.

S`ndahen dot nga ëndërrat e s`heqin dorë,

t`bindur se nj`ditë do ta gjejnë mrekullinë,

u shkon mundi kot thesarkërkuesve t`gjorë,

“thesari i Justinianit” është vetë fshati Lin...

........................

Fshati Lin, ndodhet në një kodër-gadishull të bukur buzë liqenit të Pogradecit. Konsiderohet njëri nga fshatrat më piktoresk dhe më të bukur shqiptar. Vizitorët mahniten atje nga burimet gurgulluese, hijet e freskëta të pemëve, nga prania e një bazilike të lashtë kristiane, por dhe nga mozaikët e rrallë shumëngjyrësh (Shek. VI-VII), që të magjepsin me bukurinë e tyre. Prej shekujsh rrëfehet një gojëdhënë se perandori Justinian me origjinë ilire (482-565), në një moment kritikë ka fshehur në brigjet e liqenit të Ohrit në afërsi me gadishullin e Linit një pjesë të rëndësishme të thesarit të perandorisë bizantine. Kjo gojëdhënë ka 14 shekuj që rrëfehet dhe vjen deri në ditët e sotme...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat