Me pushkë n’dorë zjarr e çelik!...

Kultura

Me pushkë n’dorë zjarr e çelik!...

Nga: Sami Arifi Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 09:56
Sami Arifi

Nga dheu gjëma po na thërret,

që i treti bijtë e vetë!

Mos mallkono më kot robërinë,

rrokni armët sillni lirinë!

 

Edhe etërit t’përbuzur n’robri,

kurrë s’u çmallën me bitë e tij!

Armiqtë ju humbën etërve shenjërinë,

babë e bir n’vizitë s’mund t’iu vijnë!

 

Armiqtë etërit i mbajtën peng,

n’tokën e tyre s’iu lanë askund vend!...

Nga Perëndia erdhi bekimi,

atdhetarëve t’iu dëgjohet betimi!

 

Me pushkë n’dorë zjarr e çelik,

ata mposhtën çdo armik!...

 

Perëndia i bekoi,

me etërit n’përjetësi ca i bashkoi!

Luftëtarët e lirisë,

i dhanë dritë gjithë shqiptarisë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat