Shkup i Dardanisë

Kultura

Shkup i Dardanisë

Nga: Atdhe Geci Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 19:24
Atdhe Geci

O, flake frikën Mollë e Shkupit

flake frikën Mollë e Bardharit*

shqipja ty kurrë s ́ të lë vetëm

nëse erërat gjëmshëm tërbohen.
 

Lule e mollës, Mollë e Shkupit,

të pashë tek qaje anës Bardharit,

stuhi të egra po të kërcënojnë

me thyrje degësh e me tharje.

 

Mollë e Shkupit, shqipe e dheut

flakëz e vetëlindur e Manastirit,

flakëz e vetëlindurës së Tetovës,

je motra më e vogël e Dardanisë

 

-Shkup jam prej mijëra vjetësh,

lindur jam si krejt shqiptarët,

rritur jam si krejt shqiptarët,

me gjakun kuq e zi të betejave.
 

Në këtë tokë të gjithmonëshme

Shkup, jam prej 15 mijë vjetësh,

gjysh-stërgjysh i kam pellazgët

Atdheu na thërret të bashkohemi!...

2

-------------------------------------

Mollë e kuqe,-Mollë e Bardharit,

një vaj tëndin tek lumi e dëgjoj,

një vaj fëmiu tash të rrahur, dhe

zhurmë armiqësh me arkmort.

 

Shkup jam prej 15 mijë vjetësh,

jam Shkup shqiptar i Alfabetit,

Jam Shkup i lashtë i shqiptarisë,

jam Shkup shqiptar i Dardanisë.

 

Mollë e mërzitur, Anës Bardharit,

i qahem trungut, i qahem degës,

që bora në male të mos plaket,

stuhitë degët të mos m´i thyejnë!
 

Zgjohu o Shkup, qytet i beharit,

Shkup i Ilirisë, Shkup i flamurit,

Shkup i gjuhës, Shkup i luftës

Shkup i pamposhur i historisë!
 

Flake mërzinë Mollë e Shkupit,

zgjohu populli im në 5 shtete,

hapeni udhën në gjuhë të nënës

që lulja në pemë të mos thahet!

*Lexim i drejt i lumit Vardar është,

Bardhar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat