Gëzofshim vit të mbarë!

Kultura

Gëzofshim vit të mbarë!

Nga: Sami Arifi Më: 30 dhjetor 2021 Në ora: 10:30
Sami Arifi

Mos u përsëritshin kurrë më n’jetën tonë,

dhembjet dhe pikëllimet nga kjo e shkretë koronë!

Këtë vit aq të mbërapsht kurrë mos ta harrojmë,

jetën me të mira uroj ta vazhdojmë!

T’këqijat me forcë t’popullit duhet t’i farojmë,

ardhëmërinë n’shtet me ligje ta ndërtojmë!

Ky vit ishte me shumë pikëllime,

me mërzia dhe shumë mundime!

Nga pandemia e shkretë,

shumë njerëz humbën jetë!

Uroj që mos t’përsëritet kurrë më asnjëherë,

një mortajë e tillë për njerëzit e mjerë!

Qofshim të bekuar në Vitin e Ri,

paqim t’gjithë gëzime me burra, gra e fëmijë!

Pa i harruar kurrë pleq edhe t’ri,

ju shtoft Perëndia t’gjithëve begati!

U gëzofshim t’gjithë shqiptarët bashkë,

në festa fetare n’Bajram edhe n’Pashkë!

Uroj që shqiptarët gjithmonë t’jem një,

si dikur që ishim ne në Iliri!

T’jemi syçelur të punojmë ne për shtet,

Pranvera n’atdhe do t’këthehe apet!

Gëzofshim t’gjithë shqiptarët vitin e mbarë t’Ri,

na dhasht neve Zoti gëzim, mbarësi e dituri!

Urime, gëzuar!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat