“Erdhe, a të keqen!...”

Kultura

“Erdhe, a të keqen!...”

Nga: Albert Habazaj Më: 14 janar 2022 Në ora: 12:33
Autori i poezisë me nënën

Sa herë shkoj lart, gdhihem e kthehem

Marr natyrshëm pak Tërbaç me vete,

Dhe pse jam me thinja, përkëdhelem,

Se nëna më pret: “Erdhe, a të keqen!…”

Është ajo e ngrohta që më hap derën….
Që kur shkoj, bëhet sa shtatë male,
Në lotin e saj lexoj dimrin dhe verën,
Kur iki, tkurret si thërrime bukëvale…


E lashë nënën me një shoqe moshatare,
Vjet qenë tri plaka, dy këtë vit;
Në shtëpi - zjarri ndezur me tym të bardhë,
Dhe loti - liqen mallëngjimi me dritë…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat