Miu dhe bretkosa

Kultura

Miu dhe bretkosa

Nga: Sevdail Hyseni Më: 15 janar 2022 Në ora: 09:37
Karikatura Lejleku, bretkosa dhe miu

U zunë në një kohë

Kur s’kishte internet,

Miu dhe Bretkosa

Shokë me dinjitet!

 

Kalonin një jetë

Plot me ideal,

Njëri mbi tokë

Tjetri në moçal.

 

Meqë u mungonte

Fejzbuku dhe viberi,

U lidhën për këmbe

Me një fije peri.

 

Sa herë që i vinte

Miut ndonjë mik,

E njoftonte shokun

Me telin klasik.

 

Ky lloj komunikimi

Zgjati disa vjet…

Deri sa një ditë

Ndodhi një tërmet!

 

Tek rrezitej bretku

Mbi ujë si balenë,

Vjen i shpejtë Lejleku

Me sqep e rrëmben!

 

Kur sheh nga lart

Miun si rri var’,

-Ty s’të rrëmbeva

I shkreti gjitar!

 

Flet nëpër buzë

Miu i trishtuar:

-Kështu e ke kur zgjedh

Shokun e gabuar!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat