Për ty, tokë arbërore

Kultura

Për ty, tokë arbërore

Nga: Zymer Mehani Më: 17 janar 2022 Në ora: 09:43
Zymer Mehani

I.

Kjo tokë

Nëpër të cilën hecim ne sot

është e mbushur me lavdi plot

Kjo tokë

Që zgjon erën në ag-

e mbushur plot lavdi

n’çdo derë e n’çdo prag

Kjo tokë

kurrë s’bëhet e huaj

për të jap dhe kokën,

me çdo çmim e ruaj

II

Mbi tokën time arbërore

Hapërova së pari

ku varret i ka i pari

Mbi tokën time dardane

Në Pranverë rrezet vezullojnë

e lumenjtë gurgullojnë

Mbi tokën time me vlerë

Fluturojnë shqiponjat në qiell si përherë

s’pushojnë asnjëherë

Mbi tokën time

Legjenda dhe balada këndohen

dhe këngët kreshnike për të kurrë s' mbarohen

Mbi tokën time

Në atdheun tim,

Alpet Shqiptare plot bardhësi, zbardhëllim

Mbi tokën time

Lulëkuqja harliset,

në qiell kokën lartëson,

e mua poetit zemra gjak m’pikon

Toka ime

E dashur dhe më e mira,

e ngjyer me gjak nëpër turbullira.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat