Ti je këtu

Kultura

Ti je këtu

Nga: Rudina Muharremi Beja Më: 18 janar 2022 Në ora: 11:05
Rudina Muharremi Beja

Më pëlqen të mendoj, se Ti je atje,

lartësive të epërme

mbështjellë me petkun e një melankolie

tek vështron njerëzit si braktisin udhën

për t’u arratisur honeve

shkretëtirave të vuajtjes,

në kërkim të burimeve për t’u zhuritur më pas bashkë me bishat…

 

Më pëlqen të mendoj, se Ti je atje

me vështrimin që kurrsesi nuk turbullohet,

heshtjes që vetëm të shton bekimin

tek vështron plot dhimbje,

të gjithë ata që ta kthyen shpinën

e në pazare ordinerësh të helmuan shpirtrin…

 

Më pëlqen të mendoj, se Ti je këtu

sa herë zjarret tymuese djegin ëndrrat

për të shuar etjen, vrullin e flakëve…

zbritur përmes krahëve të gjatë të shiut

apo përmes feksjes së rrezes që shpirtin ngroh

me fuqinë e saj ogurmbarë…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat