Gjithçka përsëritet

Kultura

Gjithçka përsëritet

Nga: Dibran Demaku Më: 19 janar 2022 Në ora: 20:14
Dibran Demaku

Edhe vjen edhe nuk vjen

si liria jonë e mëngët

rrugën edhe e gjen edhe nuk e gjen

as s‘të bartin ndjenjat as këmbët

edhe nisesh edhe nuk nisesh

kalon lugina të gjelbërta e maja malesh

në ëndrrat e djegura në gjepura fisesh

kur vrapon tmerrshëm e nuk ndalesh

edhe kur pret edhe kur nuk pret

atje ku pritet edhe ku nuk pritet

ndjenjën e zgjon dhe sërish e vret

në shekujt që ikin gjithçka përseritet...

Mos

mos e vrisni ëndrrën e gjumit

mos e ndërroni rrjedhën e lumit

mos e braktisni dheun e arës

mos e helmoni majën e farës

mos e rrëzoni shtëpinë e babës

vjen verë e nxehtë e digjeni prej vapës

mos, o mos e thërmoni gurin e pragut

se irnoset dielli e ngjyra i zbehet gjakut...

As si hënë e as si hije

as si hënë e as si hije

imazhi yt më nuk fanitet

veç si ëndërr dashurie

vjen ngadalë e përseritet

as si rreze as si diell

më nuk shfaqesh si dikur

veç si re e zezë në qiell

dhe vetë ndjenjën e bën gur...

A do gjesh rrugën e kthimit

...dhe ikin ditët dhe ikin orët

ne eklipsin e trishtimit

frika ndezur ka semaforët

a do gjesh vallē rrugën e kthimit...

Në ditë

...dhe një ditë kur nuk do të jem unë

dhe një ditë kur nuk do te jesh ti

nga hiri i ftohur dhe i tretur në urnë

kush do të derdh lot për një dashuri...

Poezi lirike

po t'i puthja buzet e tua

ne nje enderr sa magjike

dhe dy male me nje krua

ne nje varg te poezise lirike...

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat