Thelës nga fshati fqinj

Kultura

Thelës nga fshati fqinj

Nga: Atdhe Geci Më: 21 janar 2022 Në ora: 13:03
Atdhe Geci

Në Roganë,shpirti im ëndërron më tepër se në çdo vend tjetër, ëndërron me lulet nëpër livadhe, me hijet e pemëve dhe të zabeleve, me „Lulet Arka“ dhe, me “Kodrën e Brijës" dhe, me mallin e të dashurës sime, Thelës. Thela.

Ky ëndërrim i imi është një kujtesë një ndërmendje e ardhë nga ato të prushit një kremtim me fletë të mollës e të kitarës shpirt, në çdo stinë të vitit je qershi e kumbull!

Roganë, nëpër çdo shtëpi je gjuha shqipe, je shkronjë motër e gjithsecilës germë, je dashuri dhe forcë, je mbamendje kohërash gravitet, përqafim dhe përmallim i pafund.

Zemër, unë i rashë kryq e tërthor Evropës njoha vende, popuj dhe shumë kultura, por dashuria që ti më dha është udha që ndjek Roganë, krijo bombën e dashurisë, armën kundër të gjitha urrejtjeve!

Ndjek udhën e zemrës dhe të shpirtit, çliroje vetveten nga mbetjet e së kaluarës e nga mbetjet tribale. Thela, je indi i së bukurës në qenien time, je dardane, ilire, pellazge, je e dashura ime Roganë, dashuria është e para dhe jo fjala, I thoja Thelës, mikes sime nga fshati fqinj Shpirt, vetëm me ty libri më bie nga duart!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat