Mbajeni mend...

Kultura

Mbajeni mend...

Nga: Xhelal Hoxha Më: 23 janar 2022 Në ora: 08:48
Xhelal Hoxha

Gjithmonë sa të jam gjallë, në këtë jetë, ty Atdhe, kam me t’kujtua...

Edhe nëse s’kam laps letër , kompjuter me t’shkrua;

Do ta gjeja formën tjetër, ku me një makinë të shkatërruar

Qoftë edhe e vjetër e pa tastierë, do të lë gjurmë si një burrë...

Mbajeni mend, që kur të vdes një ditë, në varrin tim pran varrezave

Aty, kjo do të mbetët si dëshmi e shkruar mbi gur...

Pa dëshmitarë, por si një i ndjerë, me një skamje e mjerim

Me një të kaluar në vuajtje me një furtunë që kisha vazhdimisht;

Këtë nuk do t'jau dua, juve të tjerëve assesi;

Por, do të dua për ju, një të ardhme të ndritur e pa dhunë!...

Aty diku afër teje, me eshtrat e mi, që si ADN do të më mbesin

Të lë një porosi me një mall e nostalgji

dhe me një gjurmët vetme do të shkruaj:

Edhe nëse tretem një ditë, pra mbajeni mend;

Do të gdhendi e skalis deri në përjetësi fjalët dashuri!...

Me një dashuri të sinqertë idilike, shpirtërore e njerëzore

Ku dua t’ju bëja me dije, se në tokën time e të parëve të mi

Unë assesi nuk isha dhe nuk mbeta, si një statujë dhe një i huaj;

Shpirti, zemra e mendja njerëzore, si njeri i mirë e me jetë të pështirë;

Përmes vargje të arta e të ndritura, për ty gjithmonë do të shkruaj!...

Prandaj mbajeni mend, ju o njerëzit e mirë, e të lirë

Sepse, një ditë do të vije koha për të gjithë, do të bëhet mbarë e mirë;

Ku në tokën e Atdheun tuaj-timin, dua t’ju them ballhapur: Lamtumirë!

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat