Rrugëve të botës

Kultura

Rrugëve të botës

Nga: Mirlinda Latifi Më: 23 janar 2022 Në ora: 12:19
Mirlinda Latifi

Rrugëve gjarpërore
Të mbushura ferra plot
Mori çantën krahëve
Udhëve qorre të botës
Që as vetë nuk e di 

Për ku e shpie këto rrugë

Unë veç të plasi
Krahët në përqafim
Nuk më shkoqen shtrëngimet
Veç loti është ngushëllimi im

Gjumë në sy nuk vura
Dhe asgjë tjetër s’mendoja
Telefonin në dorë e mbaja
Kur do të më lajmërohet biri im

Kalojnë minuta
Orë të tëra në pritje
Ditë edhe natë
Unë me mallin tim
Mbetem të shoqëruar në ankth

Nënë, cingëroi telefoni
Mos u bëni merak për mua
Eca udhëve të panjohura
Gropave të papara
Por të gjitha i tejkalova

Në kamp na vendosën
edhe me ngrënë na dhanë
Ju rrini të qetë të sigurtë
Diku do të na çojnë

Pak m’u zbut shpirti
Por në ankth vazhdoj të jetoj
A do të ndalen rrugët e botës
jetën normale
Në vendin tonë të jetojmë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat