Shqipëri!

Kultura

Shqipëri!

Nga: Adem Bytyçi Më: 23 janar 2022 Në ora: 20:28
Autori

Shqipëri moj e dashur Shqipëri!
Kusht t'qiti me by.. n'hi
Faqeziu me zapti

Faqeziu me zapti
Prish teatër 
Prish  shtëpi
T'varferit i le pa Kulm mbi krye
Sikur Shqipëria, t'ishte qifllek i babës tij

Shqipëri moj e dashura Shqipëri!
Kush ta shlyn historinë?
Katallani me një sy
E shndërron Shqipërin n'Serbi
Shkel mbi gjakun e vëllëzërve tij.

Shqipëri moj e dashura Shqipëri!
Ngritu n'këmbë e mos duro
Hyni n'zyre Katallanit
Serbofolit e grekomanit
Ngrehe zvarr rrugëve Tiranës
Thuaj Shqpëria s`duron tradhtar 
Me këmbë zbathur hudhe n'baltë

Mos e leni me kaq Katallanin
Ftyrë ziun e kokë gomarin
I thoni etrit tuaj komunistë
I kanë pre e varë vëllëzrit e vetë
Për ta marr një grusht pushtet.
Grusht pushtët me aromë plehu
Shoktë e vetë i vrau Enveri.
Pak pa vdekur Mehmet Shehun.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat