Poezi (Popullit të Ukrainës)

Kultura

Poezi (Popullit të Ukrainës)

Nga: Dedë Preqi Më: 14 mars 2022 Në ora: 13:00
Dedë Preqi

PSE ???

I kërrusur mbi tavolinën e drurit

I hedh rrjetat më përtej murit

Pavarësisht se sa ankohemi sot

Me lojrat e djallit s’biem dakord.

 

Në këtë kohë të pa ngimur nga frika

Njerëzimit nuk i reduktohet ankthi,

Djalli e ngre kokën nuk ngopet me gjak

Edhe fëmijëve buzëqeshjen ua këput në hap.

 

A ka ndonjë drejtim me pakëz shkëlqim

Edhe në Ukrainën e afërt duken re të zeza,

Era e barotit të luftës t’i zë birat e hundës

Dhe ushtima e mortajave ruse vdekjeprurëse.

 

Njerëzit ikin pa dashur nga trojeve e veta

«Gjarpëri me syza» i ndjek për t’i helmuar,

Gjeni i fuqisë djallëzore e ka nxjerrë kokën

Me një prekje të sustës thotë, e rrafshojë botën.

 

Njeriu shikon rrugët cilës do t’ia mësyjë

Shkel nëpër majat e gjilperës si i çmendur,

Sikur nuk e ndjenë fare peshën e vetës

Dhe pyet, pse e çpika vetë shkatërrimin e jetës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat