Nesër

Kultura

Nesër

Nga: Dibran Demaku Më: 30 mars 2022 Në ora: 20:09
Dibran Demaku

Tek urë e të dashuruarve

tek urë e të dashuruarve peng mbetën premtimet
dhe ëndrrat e trazuara me pika loti në sy
rrugicës së vjetër rendin tash kujtimet
nga ne të përqafuar kalonim dhe na shihnin shumë sy...


Nën çerpikun tënd

s' dua te shoh lotin
nen cerpikun tënd
iken dhe merr notin
ndjenja ne me lente...


Kohe e te mbjellave

arat i kemi lene
djerre

te gjithe mirremi
me politike

e kohe e te mbjellave
eshte...


Adn-ë e dashurisë

adn-ë e dashurisë
dje ishte dita jote
në çdo varg të poezisë
ishe në kulm të kësaj bote
dje ishte dita jote
adn-ë e dashurisë
ishe në kulm të kësaj bote
në çdo varg të poezisë…


Nesër
ti nuk je këtu unë nuk jam atje
sepse vetë jeta dënoi praninë tonë
mbase rreze e diellit nesër nuk më njeh
do të jem hija jote në një terr të vonë

nesër e ke ditëliindjen dhe e feston me miq
gjysma të duan gjysma të urrejnë
në darkën e shtruar me mollë e me fiq
loti të djeg ëndrrën të tjerët dëfrejnë…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat