Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Angleze

Kultura

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Angleze

Më: 23 prill 2022 Në ora: 08:57
Ilustrim

23 prilli është Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Angleze. Kjo datë shënohet edhe si ditëlindja dhe data e vdekjes së William Shakespeare.

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Angleze është rezultat i një nisme të vitit 2010 nga Departamenti i Komunikimeve Globale, duke vendosur ditë gjuhësore për secilën nga gjashtë gjuhët zyrtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Qëllimi i ditëve të gjuhëve të OKB-së është të kremtojnë shumëgjuhësinë dhe diversitetin kulturor, si dhe të promovojnë përdorimin e barabartë të të gjashtë gjuhëve zyrtare në të gjithë organizatën.

Ndryshe, anglishtja është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanada, Irlandë, Australi, Zelandën e Re e një numër vendesh tjera.

Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës, përfshirë edhe Kosovën.

Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit, shkencës dhe diplomacisë”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat