Aroma e vendlindjes

Kultura

Aroma e vendlindjes

Nga: Musa Ahmetaj Më: 28 prill 2022 Në ora: 17:38
Musa Ahmetaj

Vërtet është katund

Bukuritë janë pa fund

Madje me shumë lagje

Prore dalluar për magje

Atje poshtë “Babaniku “

Rriten mollët-mungon fiku

Arat bukanike te “ Lloqa”

Prore pjekim kollomoqa

Në jug ” Arrnicat e gjata”

Bereqet në kohë të thata

Kurse në lindje “ Smilana”

Rritet elbi, rritet tërshana

Ara të mira “ Xhigonet” janë

Dikur të mbjelllura me duhan

Aty diku “ Troja” kufizohet

Nga çdo bujk kjo lakmohet

Me krenari” Mulliri i Ahmetit”

Është pronë private , jo e shtetit

Pa ndërprerë sillet njëri guri

Bluhet misri , bluhet gruri

Është një vend “ Çufurrak”

punon çdo i ri e çdo plak

Verë e dimër e rrokë era

Më së pari aty del pranvera

“ Jazbinat” tani buzë asfalti

Koshere bletësh-aromë mjalti

Bletët në livadhe dhe në ara

Shkojnë larg deri te “ Kusara”

Në shpatije shtrihet edhe “Meli”

Bagëti deri sa të prarojnë dielli

Kullosave nuk i dihet fundi

Nga aty shihet tërë katundi

Me shekuj “Arat e Konakut”

Ku këndohet kënga e Ali Binakut

Melodi fyelli, melodi kavalli

Shpesh për këto të merr malli

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat