Eci nëpër Rugovë e Kosovë

Kultura

Eci nëpër Rugovë e Kosovë

Nga: Idriz Çelaj Më: 13 maj 2022 Në ora: 22:04
Idriz Çelaj

S`ka kthim

Edhe nëse e takoj ferrin

Aty jemi çelnikosur

Në heronj të dheut e atdheut

Lindjen e kami pasur fat

Me ia fal Rugovës e Kosovës

Me i mbetë peng

Ndoshta ishte vetëm fjalë e shenjtë

Nëpër ëndrra ika

Ma s`ka kthim

Edhe nëse e takoj ferrin

RRJEDHË LUMBARDHI

Fjalët më rrjedhin

Lumbardhit trim

Si atëherë kur dhembja

Bëhej lot

Varg të dritës

më bëhet jeta

Dhe këngë e kujtimeve

Për luftëtarin Çel Shabanin

e Zhuj Selmanin.

VETËM SONTE

Ëndrrën kthema

Vetëm sonte

Të zgjatet nata

Kurrë të mos këtë

fund

Sonte bëj si di vet

Pastaj mbushni lumënjtë

Mos e zhgënjeni tokën

Në Ditën e re

U zgjova ëndrrën

Për dritën e diellit

Ta ruaj e ta mbaj

Si kujtimin për perëndeshat

ZGJUAR

Cila penë rri sonte zgjuar

Vargje t`i krijoj për hutën

Se nuk e falim Çakorrin

Të kishim det

Do të ia trazonim valët

Sytë s`do i lëmë të fjetur

S`ka gjumë për lirinë

As për dashurinë

Më thonë zanat e Rugovës sime.

MAGJIKE

Shpresa e ëmbël

Sa magjike si fjalë

Si dashuri ngjallë shpresë

Jep jetë për secilin njeri

Vetëm luftëtari s`vdes

Askush nuk vdes nga stuhitë

Edhe pse të vrasin

Atëherë kur të buzëqeshin

Me fjalët e mjalta

Nga goja apokalitike.

Idriz Çelaj

KOHA E THINJAVE

Tani kohën e mas

Me thinjat e mia

Asnjëherë nuk e mati

Me orë

Matje pa asnjë vlerë

E pakuptimtë

Pa kuptim

Jetën e mati me historinë

Zhukë Haxhia e Bajram Kelmendi

Nuk do e mas me orë

Me plagët e Gjergj Elez Alisë

Me mijëra vjet ferri

Me kullat e Azem Bejtës dhe Adem Jasharit

Orën e mati me Bjeshkët e Rugovës

Që jetën e falën e Çakorrin e rujtën në zemër.

UNË

Unë jetoj larg

Por ma shumë jetoj afër

Se qyteti im ma ka marr zemrën

Është ndezur flakë burëria ime këtu

I ka thinjat e mia

Shpirtin e lënë peng

Për fitoret e lirisë

Unë dhe qyteti im

I thurim së bashku ëndrrat.

NJË COPË ATDHE

Dua të mbjelli lumturi

Në një copë atdheu

Me fytyra heronjësh

Dhe me çlirimtarë

Një copë paqe

Dhe një copë ëndërr

Më i ba bashkë të dyja

Më i thurë lavde lirisë

Lumturinë më e gjetë diku

Në eshtrat e luftëtarëve të Çakorrit

Që jetën e falën e tokën nuk e fallen

Për asgjë në jetë

As edhe për dritën e diellit

Së ata u bënë drita e diellit tim.

EH PAQË

Duam të mbjellim paqë

Lumturinë ku më e marr

Pasha një tokë Çakorri që dikur ekzistonte

Ku e matësha burrninë time

Ma thoshte babi im rugovas

Në secilin cep atdheu mbjell paqë.

HE NJERI

E do me zemër diellin

Atdheun e di që e do

Nga frika e ferrit

Ti jeto

T`i di dëshirat

Dashuritë askush s`t`i di

Veç Adamit

Në qytetin im

Jetojmë me dritën e diellit

Mbrëmjet na tretin diku

Ku miza bren hekurin.

NJË EMËR

Askush s‘mundet të na e ndalë

Të Kemi një emër të përbashkët

Një tokëjonë dhe një flamur të çendisur

Nga një Marigonë

Trashëgim na e lanë gjyshër e baballarë

Shqipërinë për ta bashkue ne bijtë e saj krenar.

DHE VARGU

Dhe vargu ka ngrit kokën

Kaluan disa ditë

Që ai me mua nuk është mirë

E më u rikthye i vie keq

Se është edhe pak për dreq

Po, pa të unë s’mund të jetoj

U ndala të mendoj

S`jetohet pa ajr

E hiq pa bashkim të tokës e kokës,

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat