Specialja

Kultura

Specialja

Nga: Sevdail Hyseni Më: 21 maj 2022 Në ora: 09:01
Foto ilustrim

S’ka si Specialja

Gjykatë më të rëndë,

Kokën në Kosovë

Bishtin në Holandë!

 

S’e morëm me mend

Se kjo farë Gjykate...

Mund t’i pjell gjërat

Mbushur me mëkate!

 

Me gjyqtarë të huaj

E porotë robotë,

Seancat gjyqësore

Sillen sikur rrotë!

 

Dënohen luftëtarët

Trimat e lirisë,

Qoftë kjo specialja

Kulm i çmendurisë!

 

Si do që të jetë

Nga ky marifet,

Liria ka emër

Nder dhe respekt!

 

Kthehet nga beteja

Edhe më e fortë,

Vlera çlirimtare

Qershia mbi tortë!

 

Kjo Evropa plakë

Le t’krihet po deshi,

Vjen një ditë e drejta

Dhe e kap për veshi!

 

T’ia bëj me dije

Kësaj kurve pa fund:

-Krimi dhe dënimi,

Gjenden tjetërkund!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat