Arratisja

Kultura

Arratisja

Nga: Fatmir Lohja Më: 25 maj 2022 Në ora: 07:11
Fatmir Lohja

Një pasdite pranvere se kush e harroi derën e spitalit psiqiatrik hapë? Kjo u bë shkak, që njëqindedyzet të semurët mendor, me shumë lehtësi, të arratisen nga spitali.Zhurma u bë e madhe. Erdhi e tërë qeveria në qytezë. Në takim u hodhën shumë ide rreth tavolinës, si të rigrumbullojnë të sëmurët. Takimi shkoj gjatë, se edhe idetë ishin nga më të ndryshmet.

Shefi i pavionit, që hapi mbledhjen, dha dorëheqje të parevokushme .I mori tëra përgjegjësitë mbi supe. Nuk pranonte të punonte më në spital, me bindjen se të semurët e arratisur nuk i bënte më zap. Për t’u mbushur mendjen të pranishmeve bëri krahasimim;’ Në dorë kam pasur një grup me miza. Dora u hap. Mizat nuk ka burrë nënë t’I grumbulloj më në dorën time.”

Drejtori I spitalit këmbgnulte se lufta tani filloi. Përgjegjësitë I cilësonte individuale, të punonjsëve në detyrë. Me këto arsyetime nuk i shkonte ndërmend të jepte dorëhqje.

Shefi i komisariatit qe më konkret. Kërkoi të bëhej një plan operativ. Të kombinohej puna në mes policëve dhe mjekëve për të grumbulluar të semurët. Me automjetet, dhe bilbilat e policisë, me autoambulancat e mjeksisë, e mendonte punë të mbaruar grumbullimin e të semurëve mendor. U ngatërrua në arsyetim , kur një mjek i kujtoi, se të sëmurët mendor nuk trajtohen me ligje nga policija .

Po errësohej kur në dyert e spitalit u dëgjua një zhurmë e madhe .Roja e prishi mbledhjen, se lajmeroi se të sëmurët erdhën. U shpernda mbledhja me kënaqësi. Problemi u zgjidh.Personelit të spitalit u ra në sy se numri i qytetarëve ishte ku e ku mbi njëqindedyzet. Për një moment u mendua se mos kanë ardhë të shoqëruar nga famljarët.

Shumica ishin me çertifikata të komsionit mjekësor, ku deklaroheshin të marrë. Të arratisur nuk e posedonin dokumentin , se natyrisht e kishin dorëzuar kur i kanë shtruan në spital.Nderhynë ministrat kompetent, për të ndrequr situatatën Një ministër urdhëroi të hapej urgjentisht akademija shkencore e të marrëve. Ministri I linjes kërkonte të dinte nëse të marrët e kanë bëreë çekapin rregullisht. Minisitri tjetër kërkonte të zbatojej ligji i ditëve te fundit. Aplikimet të bëheshin vetëm online.

Ishshefi I pavionit u kujtoi policëve te mos i preknin me duar të marrët,se do të gjenin belanë më pas. Me entuzizëm u fut edhe drejtori I spitalit. U kërkonte të marrëve të benin një kompromis, duke u kujtuar se spitali ka vetëm njëqindedyzet krevate.

Për kompromisin e afruar nga drejtori, zallamahija mori përmasat madhështore, që dinë t’u japin veç të marrët. Të arratisurit nuk e pranonin në asnjë mënyrë kompromisin, se ata i dinin shtretërit e tyre. Nuk ishin të bindur, se për një shetitje në qytet,qenë sheruar menjëherë. Të sëmurët rishtas, nuk e kuptonin se pse qeveria të merret disa herë,me të amrrët që u arratisen vetë.

Populli i madh e rrethoi spitalin e të marrëve. Se si u zgjidh , nuk e di të saktë.,por jam i sigurtë se deri sot akademija e të merrëve ende nuk është hapë, dhe mjekët psikiatër e mbrojnë idenë, se të marrët nuk dinë të aplikojnë online.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat