Sekondi!

Kultura

Sekondi!

Nga: Teuta Osmani Më: 27 maj 2022 Në ora: 16:48
Foto ilustrim

Të gjithë interesohen për të ditur hiçgjënë e sekondës Ku prej një hedhje të gurit në ajër vriten një milion veshë Për të dëgjuar asgjënë në mes një tabuje ku ka zënë një re!

Në një sekondë u tha në një poezi se u shëmb bota ndërkëmbë Dhe për këtë, kjo botë po rtokulliset kokë e këmbë Nëpërmjet mesazheve, e poezive të shkruara ane-kënd Që nga më i vogli e deri tek 86 - vjeçari për të marr vesh se qysh e si e sakënd!

Një sekond alarmoi botën tej oqeanit e deri në lumin çerkez E mbi të gjitha sekondi i hëngri veshln gomarit e s’u gjënd E ndërsa qarkullojnë llafet si pa qeder e nder nuk gjejnë,as derman jo e jo, për dreq!

E le të themi se kjo sekondë erdhi nga një fjalë e imja e që askush nuk e merr vesh se si e thash e se si e bitisa E ndërsa shkruaja poezinë isha e frymëzuar nga një tjetër poezi sa dhe emrin do e thesha, por s’ka rëndësi! E nuk e di se si ta vërtisë vargun këtej e tutje për t’i gjetur fundin E sekondit , sekondi nuk i dilet, pa një dy, tre të tjera kurdisje Për t’u bërë prapë një poezi e dhimbshme a ku di unë Që një milion vesh të bëhen dy!

E mos më shumë e as me dhunë!

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat