Historikun i spitaleve të hershme dhe barnatoreve në Kosovë

Kultura

Historikun i spitaleve të hershme dhe barnatoreve në Kosovë

Nga: Sami Arifi Më: 21 qershor 2022 Në ora: 16:05
Sami Arifi

Trevat e sotme në, të kaluarën e hershme, Kosovë sa i përket spitaleve ishin ashtu si trevat e ndryshme në vendet evropiane. Spitalet kryesisht ishin pranë kuvendeve apo manastireve, ku, gjatë viteve 1327-1335 të dhënat konsistojnë se ishte spitali mjaft i madh në Deçan. Ky spital sipas njoftimeve të biografit bullgar Georg Camblak shërbente për smundjet nga epilepssia, tuberantët, reumatikët dhe leprotikët.

-Spitali i Prizrenit ishte i ngritur më vonë pranë Manastirit të shenjtorëve Mëhill dhe Gabriel, aty rreth vitit 1348. Ky spital i hershëm në Prizren kishte 20 shtretër, ishte më i vogël se spitali i Deçanit. Kolonët raguzian, nga ndryshimi i spitaleve vendore në Kosovë, ngritnin spitalet e veta pranë kishave dhe kuvendeve katolike që i mirëmbanin vetë raguzianët. Spitali më i njohur i raguzianëve në Kosovë ishte spitali në Novobërdë.

-Mjeku i parë i përmendur nga Kosova në mesjetë ishte Milicius de Presarin (Milo i Prizrenit) i cili ishte marrë me operacione kirurgjike, përkatësisht me urologji. Në Prizren vepruan edhe shumë mjekë tjerë në shekujt e ardhshëm, ndër ta po përmendim mjekun Abedin Zenelin aty në vitin 1608, ku, të dhënat për këtë mjek ishin zbuluar në xhamin e Sinan Pashës në Prizren.

-Gjatë mesjetës zakonisht barnat në Kosovë silleshin nga mjekët dhe sigurisht barnatoret ishin në kuadrin e spitaleve ku me shitjen e barnave mirreshin edhe tregtarët që i sillnin nga Italia, Durrësi, Raguza, Kotorri e të tjera. Të dhënat e para për farmaci në Kosovë kryesisht datojnë nga vitet 1339-1340, ku atëherë në Prishtinë përmendet farmacisti i quajtur Zanini.

Më vonë në Prizren janë shitur ilaçe farmaceutike gjatë viteve 1836-1856, të cilin profesion e kryente Haxhi Durmishi. Ndër barnatoret e para profesionale në Kosovë funksiononte barnatorja në vitin 1885 në Prishtinë dhe në Prizren.

-Të nërsyerit ndaj popullit tonë nuk mund ta mohojnë sa kulturën e hershme mjekësore që u zhvilluar në trojet tona shekullore...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat