Flamurit

Kultura

Flamurit

Nga: Xhelal Hoxha Më: 23 qershor 2022 Në ora: 11:36
Xhelal Hoxha

O Flamuri kuq, o flamuri zi

Me shkabën dy krenare; sa krenare e sa hijeshi?!

Me ty, sa shumë luftëra, vuajtje e burgje

Për ty, sa shumë e njeriu, ka rënë fli?!...

 

Ka ra fli e është bërë theror,

dhe për ty emblemë e krenari jonë, kan rënë  dëshmorë!

Duke të përcjell ty; brez pas brezi, me armë, dorë më dorë...

Me ty, dhe për ty:Në paqe, në dashuri e në liri!

 

Ke lavdinë në popull, ke mbështetje në Zot

Ti je më i miri flamur, nga të gjithë të tjerët...

Dhe do të mbetesh gjithmonë:

Më i miri dhe më i bukuri në botë!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat