Europë mashtruese

Kultura

Europë mashtruese

Nga: Neki Lulaj Më: 29 qershor 2022 Në ora: 23:42
Neki Lulaj

Çuditërisht
Këtij shekulli po i vje era mashtrim
Ajrit po i vjen era gënjeshtra
Tokës akoma po i vjen era gjak
Arsyes po i vjen era zhgënjim

Servilët me thika pas shpine
Koten e zgërdhihën si qenët
Gulfat e djersës ju rrjedhin laprave rreth qafe
Në llogoret e premtimeve boshe
Në këtë shekull me fërfëllazë, me borë baltë
E tradheti .

Demonët e zi me sy gjarpëri
Ngatrruar me kollare
Flejnë mbi harta me gërsherë në dorë.
E mbarë qytetarët e Dardanisë
Në mes ëndrres dhe zhgjëndrrës.
Dridhem
Nga kryeneçësia që mallkon.

Po mashtrohem sërish me gënjeshtra shekullore
Ata po e lëmojnë atdheun me shputa ariu
Me gërshërë leshi.
Më prangat që të mbeten mes dore.

Po druajë se do ti mallkojë perendija
Shpirt zinjët e ketij shekulli Shoh zogjtë e atdheut plotë gaz
Qe i mban shpresa
Dhe pyesin…?
Kur do te rrezeje drita e shpresës
Qe sjellë edhe për ne me shumë dashuri !...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat