Ik e ktheu

Kultura

Ik e ktheu

Nga: Dedë Preqi Më: 30 qershor 2022 Në ora: 08:42
Dedë Preqi

Thua se këtu ndeshën erërat tinzare

Veriu në vorbull gjethët e zymta i tund,

Pulëbardhave shiu rrobët ua zdesh

Zogjtë ç’thuren duke marshuar pa fund…

Të dua, madje edhe mes këtyre gjërave të akullta

Monotonia ime kacafytet me gjethet e metalta,

E shoh të harruar vetën mes ëndërrave duke ikur

Duke lozur me diellin si me ndonjë top të prushitur.

Trajtat e ndyera gjithnjë janë të pa pëlqyera

Lojrat e vrazhda i godasin shputat nën lëkurë,

Sa largë je larguar sa largë, sikur do harrohem

Zogjtë fluturojnë me zemër vatre e dhembje largohen.

Kush është fajtore e bezdisshme e kësaj loje

Kafshatën në sqep t’a merr urithi si prej goje,

Dokrrat e lutjeve të vjetra nëpër buzë i i rrëfen

Ik e kthehu, po gëzohet dheu i atit se ti po vjen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat