Jack Nicholson tregon tre regjisorët e tij më të preferuar të të gjitha kohërave

Kultura

Jack Nicholson tregon tre regjisorët e tij më të preferuar të të gjitha kohërave

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 12:54
Foto ilustrim

Një nga aktorët më ikonë të shekullit të 20-të dhe një nga më të famshmit që ka kaluar ndonjëherë në ekranin e argjendtë e jehona e karrierës së jashtëzakonshme e të cilit ndihet ende sot e kësaj dite padyshim është Jack Nicholson.

Tani i tërhequr nga aktrimi, rolet e Nicholson si të çmendurit Jack Torrance në filmin The Shining të Stanley Kubrick dhe si R.P. McMurphy në One Flew Over the Cuckoo’s Nest mbahen mend si disa nga personazhet më të nderuar të kinemasë.

Një figurë e guximshme, kundër diskursit kulturore të kinemasë, Nicholson fitoi një rekord (të përbashkët) prej 12 nominimesh për Oscar gjatë karrierës së tij, duke fituar tre prej tyre.

Megjithatë, në mënyrë magjepsëse, trashëgimia që ai lë pas është ajo që e kujton atë si një individ në periferi të industrisë, si një krijues gjithnjë eklektik.

Tre regjisorët më të mirë sipas tij janë: John Ford, Akira Kurosawa dhe Orson Welles.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat