Atyre

Kultura

Atyre

Nga: Xhelal Hoxha Më: 1 korrik 2022 Në ora: 08:42
Xhelal Hoxha

“Kështu janë të gjithë e njësoj, shpirtrat e trazuar”

Atyre të cilët nuk rrinë duar kryq, dhe pa reaguar

Ata pa  lexim, dashuri, reagim për njohuri e drejtësi …

Rrezikojnë e flijohen, dhe nuk bëjnë tradhti.

Ku digjen e shkrihen njëjtë , sikurse gazi dhe si një qiri;

për njeriun që është e mbetet, çdo herë  njeri!

Duke ia bashkangjitur atyre, me një sinqeritet të vërtetë

 Në një prani me miq, me cigaret e alkoolin për të pirë;

“Tymi  i tyre i pa shprishur, si  bloza e oxhakut që nuk tretë;

zemër e mushkëri, ka për ti nxirë”!


Në punët e tyre jetike, dhe me një rëndësi  të madhe,

nuk kanë shanse pa reaguar dhe pa u rebeluar...

Kudo e kurdo në shtëpi, institucione,shkolla e shoqëri,

për jetën që kanë jetuar …njësoj kanë për ta përfunduar…

 

Prandaj, të sinqertë janë Ata, dhe  kështu do të mbesin

gjithmonë  njëjtë shpirtra të trazuar e të rebeluar;

për komb e shtet, me shpirt të pastër, Ata do të vdesin!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat