Prizreni

Kultura

Prizreni

Nga: Adem Bytyçi Më: 6 gusht 2022 Në ora: 10:26
Prizreni

Qytet i vjetër

Djepi i lidhjes shqipëtare

Kur Prizreni ka qenë qytet

Parisi ishte fshat

N'rrugicat e tij 

Më shumë kishte qejë dhe lopë.

 

Prizreni është qyteti i kulturës

I këngës popullore shqipëare

I lumit Ujëbardh

Që i bije qytetit për mes

Dyke e shndërruar qytetin

N'një perlë t'vërtetë

 

Aty pranë lidhjes shqiptare

Qendron një Rrap plakë

I vjetër qindra vjeçar

Rrin disi në kujtime

Duke rishfaq n'kujtesë

Ngjarjet madheshtore të Prizrenit

Këtij qyteti t'lashtë

N'historinë e t'cilit

Akoma qendrojnë t'fshehura

Pasuritë e kulturës 

 T'popullit shqiptar

Njërit ndër më t'vjetrit n'trollin Evropian.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat