Mërgimi

Kultura

Mërgimi

Nga: Adem Bytyqi Më: 6 gusht 2022 Në ora: 23:46
Adem Bytyqi

Mërgimi është dhimbje

Dhimbja shkaton lotë

Për mallin e Atedheut 

Kudo që t'jesh.

As njëherë mendjen 

S'mund ta kesh t'qetë

 

Sa më largë Atdheut

Mallengjimi  shtohet më shumë

Për bukuritë magjepse

Dhe dashurinë e zjarrt

Për nënën që t'ka lindur

Dhe fushatë me lule

Që i sheh n'ënder 

Ditë e natë.

 

Edhe duke punuar

Po sa t'shkon mendja t"vendlinja

Emucionët t'kaplojnë

Lotët rrjedhin si lum

Malli për atêdheun

Vendin ku ke lindur 

Rritet edhe më shumë.

 

T'gjithë ata që janë 

N'Atdheun e  tyre

Duhet ta kuptojnë

Se mërgim është  ferr

N'një vend t'huaj

Ku delli nuk t'groh

Hëna nuk bënë dritë

Shpiirtin e ke n'terr

Paraja s'ta shuanë kurrë

Mallin për Atêdheun.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat