Leninskat

Kultura

Leninskat

Nga: Fatmir Lohja Më: 10 gusht 2022 Në ora: 16:38
Autori Fatmir Lohja

Fjalën “ leninskat “ e kam hasur për herë të parë te kujtimet e At Zef Pëllumbit. Si e kam kuptuar unë, po mundohem të sqaroj edhe lexuesin. Leninska, i ndjeri emertonte kapelet, që ka mbajtur në kokë Lenini para njëqind viteve. Me që e donin shumë e mbajtën në kokë edhe Mau Ce Duni,edhe Enveri ynë ,edhe sekretarët e partive, deri te kryetarët e kooperativave bujqësore, që u trajnuan në Shkollën e Partisë, Vladimir Iliç Lenin.

Poetët rus të kohës thurnin këto vargje:” Kur themi Partija, nënkuptojmë Leninin, dhe kur themi Lenini, nënkuptojmë Partinë !”Edhe sot në sistemet komuniste është në fuqi kjo thirrje.Që ta kuptojë rinija, kryetari i partisë është mbi Zotin, perandorin, carin , sulltanin, mbretin,…….

Antikomunistët shqipëtarë nuk përdorin me leninska, se e kanë “zet” komunizmin. Me shumë urrejtje kanë folur , e flasin ,kundra tij në tribunat elektorale, dhe kongreset e partive. Me kapele, a pa kapale, të gjithë në tru kanë të rregjistruar Leninin, por edhe Stalinin e kanë xhan. Leninskat janë bërë më bashkëkohore, më moderne nga kryetaret e partive , natyrisht edhe nga militantët. Lenini përveç kapeles mbante edhe mjekren alla leninska. Vini re me kujdes pamjet e tyre! Hoqen nga koka leninskat. Ka lënë kryetari i partisë mjekër leninska , masivisht anëtarët e asaj partije lënë mjekrat, me të njëjten qethje si kryetari heroik. Nuk është e konfirmuar nga burimet e pavarura,por thonë se pëshperitet në koridoret e rilindjes.Po nuk pate mjekër leninska, dhe para në bankë, mos u qas pranë ,për t’u rregjistruar në listat për deputllëk, në qosht edhe më i zgjuari, apo edhe më i dituri shqiptar. Këtë standart vendosi edhe antikomunisti hollandez.Ia pat kana praktiken e leniniste. Kjo është arsyeja që listat për deputllëk i hartonte në orët e vona të natës.

Partija e Punës me sa mjeshtëri i paska klonuar anëtarët e saj? Rruhet kryetari çdo ditë, faqerruar janë masivisht edhe militantët e asaj partije. U quajt partija e pardesybardheve dikur ,se kryetari veshi për herë të parë pardesy të bardhë, dhe pas tij turra-vrap bashkëpunetorët . Tribunat elektorale shndrisnin nga bardhësija e pardesyve, duke anatemuar komunizmin. Qenë kohë me ëndërra shumë për shqiptarët.

Pse e imitojnë Leninin? Kryetarët e partive të mëdha,por edhe te disa parti të voglat, votehen deri në vdekje njëqind për qind nga militantët. Si Stalinit, nuk pranohet t’I bëhet asnjë verejtje, shikim i vrejtur, se e gjen belaja me tërë fisin.

Si symbol, kuministët, përveç leninskes në kokë, ngrenin edhe grushtin lart, për t’i thyer hundet armikut të klasës vendas, dhe ndërkombëtar.Sot, e tërë ditën, të gjithë kryetarët e partive, ngrejnë dy gishtat lartë, si skllevërit në Romën e lashtë. Skllevërit me të drejtë këkonin heqjen e vargojve të skllavërisë.Kryetarët e partive kanë liri të plotë në partitë e tyre, sa edhe mizat nuk i lejojnë të zhurmojnë. Kujt ia ngrejnë ato dy gishta lart?

Haveli, si burrë I zgjuar na e ka lënë një porosi:” Komunistët të vetshpallur antikomunistë janë më të rrezikshmit për një shoqëri!”Nuk e besuam ne shqiptarët. Politikanet tanë, për tre dekada , hoqën e leninskat dhe veshen pardesytë me xhepa shumë ,zevëndesuan grushtin me dy gishta, lëshuan mjekrat leninska ,…...,pra u morën vetëm me dukjen e jashtme të komunizmit.

Nuk dua ta besoj. Kohët e fundit na del edhe një gjë e re nga politikanët tanë . Shumica e tyre po sulmojnë njeri-tjetrin si spiunë të sigurimit te shtetit, dhe agjente zbulues të shteteve të ndryshme anëkënd botës. Në komunizëm spiunllëku i komunistëve nuk ka qënë në modë. Testa e partisë i mbronte bukurmirë, kur nuk llapnin shumë. Për këtë rast zotni Haveli nuk na ka lënë asnjë këshillë. Kjo mund të jetë arsyeja , pse ne shqiptarët nuk e dëgjuam këshillen e tij!?

Fatmir Lohja

Tiranë, më10.08.2022

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat