Pa zë

Kultura

Pa zë

Nga: Vjollca Aliu Më: 23 shtator 2022 Në ora: 13:35
Autorja Vjollca Aliu

Pena ime bën zhurmë në heshtje
"Të mëdhenjve"-pasanikëve s'u bie në sy


Se ata hidhen shtigjeve mbushur me para
Ndërsa "vegjëlia"-varfanjakët e kërkojnë

Si bukën e gojës, si ilaçin për shërim.
Fjala ime s'njeh kufi

Rrjedh si lumi e gurgullon si ujëvarë
Shtrihet në vargje si Alpet shqiptare.

Fjala ime ka ngjyra shumë
Më shumë sesa ylberi

Por fjala ime ndonjëherë bubullon
Para shiut, e pas tij

Ndoshta dikë "e vret" kjo e imja bubullimë
Teksa e di se kujt ia shëron zemrën

Për dikë fjalët e mia bëhen si melhem.
Shpesh m'i kërkojnë fjalët e mia në vargje

E unë, plot pastërti
Ua dhuroj me mirësi

Si rruazat në varg
Si peshqesh e për meritë

Ndjenjat i lidh si kordele
E ua fal me shpirt!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat