Z-Anë

Kultura

Z-Anë

Nga: Xhelal Hoxha Më: 25 shtator 2022 Në ora: 07:47
Xhelal Hoxha

Siç duket edhe diellit ja ke ndal rrezet nga çdo anë
Edhe qiellit ja ke hekë retë siç din vetë ti Z-Anë
Gjithashtu edhe detit ja ke marrë me vete kaltërsinë
edhe valët e tij i ke ndaluar, i ke përmirësuar
dhe i ke bë ma të letë e ma të qetë, siç je edhe vetë
Natyrën bashkë me bukurit e saja i ke futë në shtatin tënd

Ngado e ke pikturua, përmirësua, madhërua e hijeshua
Në sytë e tu magjik i shoh të bekuar e duke lulëzuar
Shiu që po bie vazhdimisht pa pra letë e qetë…
Pas shiut edhe ylberi doli me shtatë ngjyrat përballë
Dhe mrekullitë e tij, vendin ja ke zanë në çdo anë
Lartë e më lartë të ngritura me mall e shkallë, shkallë…

Ti gjithsesi ja ke marr ngrohtësinë, lumturinë e dashurinë
Bashkë me hijeshinë, bukurinë dhe çiltërsinë e tyre
Nga qielli i kaltër, natyra, deti e deri në tokën nënë;
nga çdo anë, që vazhdimisht më rrinë e sillesh pranë
Oj e lira dhe e mira, imja Z-Anë!
Xh.H

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat