Arsimi n'rrezik!!!

Kultura

Arsimi n'rrezik!!!

Nga: Adem Bytyqi Më: 26 shtator 2022 Në ora: 08:02
Adem Bytyqi

Arsimi po përjeton kataklizëm

Kombi është n'rrezk

Nga Sindikatatë  e Qeveria

Për pakë lekë 

E më shumë pêr politikë

Shkollatë i kanë mbyllur 

E fëmijêt e kanë lënë  h'shtëpi 

 

Kjo  shkollës shqipe

S'i ka ndodhur as njëherë.

Vetëm n'kohen e okupimit 

Turko-serb 

Shqiptarêve :

U janë mbyllur shkollatë 

Për t'i asimiluar 

E shndërruar n'analfabêt 

Për t'iau ndryshuar kombin

E captuar Atdheun  

 

O t'merë!

 Hapeniav shkolletë

Fëmijëve t'i vijojnë mësimët

Mos e vrisni kombin

Arsimi është e ardhmia tij

Pa arsim nuk ka dritë

Vetëm terr e mjerim

Këtë çdo kush e dinë

Edhe ata t'gjorë

Që për kaq pakë lekë

Shkollat i kanë mbyllë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat