Me kujtimet e s‘vërtetës…

Kultura

Me kujtimet e s‘vërtetës…

Nga: Sami Arifi Më: 26 shtator 2022 Në ora: 09:36
Sami Arifi

Si t‘ia bëj me hall t‘zi,

me dhimbje mbeta dhe n‘vetmi…

Vijnë kujtimet si pllumba t‘shkruar,

dhembjen mendjes për t‘ia shëruar…

 

M‘grumbullohen dhembjet n‘kokë,

zgjidhja kurrë s’më vije dot…

Kush atje shkoj s‘erdhi kurrë,

edhe tjerët marrin atë

udhë…

 

Shikohet se rrugë tjetërë s‘ka n‘jetë,

veç vaji me vajin për t‘u zatetë…

Shkon n’punë e prap je n‘jetë,

dhembjen kurrë pa e hjekë…

 

Me i’a lehtësu pak jetën vehtës,

me kujtimet e s’vërtetës…

Humaniteti na ndihmon,

jeta përbashkët na lehtëson…

T‘i kuptojmë hallet n‘këtë jetë,

për t‘i dhënë vehtës gajret…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat