Sikur nuk më pëlqen kur heshtë

Kultura

Sikur nuk më pëlqen kur heshtë

Nga: Dedë Preqi Më: 3 tetor 2022 Në ora: 13:18
Dedë Preqi

Sikur nuk më pëlqe kur heshtë

Sepse ngjanë sikur të mos ishe,

A më dëgjon, apo zëri im nuk të prek

Shikimet e tua diku largë janë ndrydhur

Apo, një e puthur gojën ta kishte mbyllur.

 

Nuk më pëlqe kur nuk e këput frerin e vjetëruar

Ti je e thjeshtë, por vullkanin e ke brenda në shpirt,

Edhe kur heshtë, kallje e etje e ke dhembjen si krua

Nuk e di pse kjo heshtje e jotja nuk më pëlqen mua.

 

Ditë e stinë të mjegulluara, shikimin e ke plot shi

Përshesh me dhembje përditë po derdhen për ty,

Në Iran dhe kudo në botë, heshtjen pa pardon me e thy

Për të vdekur më mirë, ëmbël e qetë në këtë të bukurën jetë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat