Gëzuar o flamur

Kultura

Gëzuar o flamur

Nga: Ramë Smajlaj Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 14:16
Ramë Smajlaj

Gëzuar kremten o i bekuar

Do vemi të gjithë nga jemi

Në dasmën e Nëntorit të kërcemi

Zotit të bekuar t`i rrëfehemi

Për një Shqipëri natyrale sa jemi

Nga Toka mëmë dhe mërgimi

Me flatra shqipesh të përgjegjemi

Si vëllezër e motra të bashkuar tok

Me shpirtin plot o flamur Kastriot

Këngë kreshnike dhe elegji

Nga qytete e lendina

Nga Butrinti e Kalabria

Gëzuar 110 vjetorin Pavarësia

Miq dhe nikoqier

O sa ëmbël e sa mirë

Shtozojvalle veç fluturoni

Sa në shpirt ta përjetoni

Me kombëtare, ngjyra ngjyra

Kuq e Zi dominim

Autoktone është Dardania

Nga Ulqin e Çamëria

Plagët e mia rrjedhim gjak

Veç një herë t`i shëroj

Si nga Vlora e Tirana

Shkup ,Presheva e Elbasani

Për ty zemër perkrenare

Simbolike e gjithë fitoreve

Udhë e Shkronjave Alfabeti

Manastiri e zjarr Prekazi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat