Kosovë-trëndafil i erërave

Kultura

Kosovë-trëndafil i erërave

Nga: Zymer Mehani Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 09:30
Zymer Mehani

Kosovë-
Trëndafil i erërave
I stuhisë
I murlanit
E tufanit

Kosovë-
Lulëkuqe erë-lirie
Vatër nderi
Bese,
Qëndrese
E lavdie

Gjuhën tënde të ëmbël
E dinë edhe yjet
Dielli
Lugjet,
Kodrat
Brigjet
Edhe pyjet

Të kam dashuri
N't'miat poezi
Shqipe dykrenore
Flamur kuq e zi
Për ty s'do t'pushojmë                                                             
Vargjet i thellojmë
E me maja lapsash
T'vërtetën ta ndriçojmë

N'emrin tënd, Kosovë
U bënë dhe t'liga
U bënë dhe mynxyra                                                                Dhe tradhëti u bënë
U bënë dhe pazare                                                            
Mëkate e gjëmë
Të gjitha do të dihen
O e dashura nënë

E sot, Kosovë
Më e çmueshmja dashuri
Ta ndërruan dhe flamurin
Me hipokrizi
Me mungesë ndërgjegjjeje
Deri n'pakufi
Ky flamur kurrfare
Ne shqiptarëve
Na mohon etni
Na mohon prejardhje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat