Dritë universi

Kultura

Dritë universi

Nga: Neki Lulaj Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 23:10
Neki Lulaj

Shtigjet e dhjetorit u hapën si në përrallë

Me një shteg të blertë dashurie

O unë nuk kam parë shteg më të bardhë

Ku pulson një ujëvarë gjigande lumturie

Ti mbete ëndrra më e bukur gjyshërore

Na dërgove të dyve në parajsën e tokës

Oh nuk na hynë në sy mijëra palë kurore

As bukuritë e pafundme që kanë udhët e botës

Për gjyshërit në këtë kohë të mirë

Katër herë prindër e shtatë herë në gjyshëri.

Ti na heq thinjat e na e bën ditën puhizë

Ti je bulëz sykaltër nga Universi Mrekulli vetëm

Zoti si ty o engjëll di të ngjizë

Përhumbem kur të shikoj e derdh lotë gazi

Me ty e ndaj vargun dhe ditën e bekuar

Në sytë e tu të kaltër si qielli, si deti, si flladi

Lexoj një magji që e prek me sy dhe duar

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat